Back to Top

TAMNA STRANA LOGIKE

Spock je jedan od omiljenih Star Trek likova, a ponajprije se ističe “logičnom” životnom filozofijom kojoj se u pop kulturi obično nekritički pristupa. Predavanje propituje vulkansku filozofiju logike i ljudsku “emocionalnu (r)evoluciju” kroz nekoliko epizoda “Originalne serije”. Užas Spocka iz totalitarne zrcalne dimenzije seminalne epizode “Mirror, Mirror”, “Zvjezdane staze: Originalna serija” (1966.), proizlazi iz toga što je daleko najmanje drugačiji od ‘običnog’ Spocka nego što je to bilo koji drugi član posade “Enterprisea” od svojih “zrcalnih ekvivalenata”. U fašističkom Terranskom Carstvu genocid je logičan jer njegovo izbjegavanje vodi kazni, dok sudjelovanje u genocidu omogućuje da “živite dugo i napredujete”.

Victoria Vestić asistentica je na Odsjeku za engleski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Splitu i doktorandica na posljednjoj godini doktorskog studija Humanističke znanosti, modul Književnost i kultura. Na FFST-u vodi seminarsku nastavu za uvodne kolegije iz književnosti te književnost engleskog romantizma. Veliki je ljubitelj fantastike, znanstvene fantastike i računalnih igara s posebnim naglaskom na djela J. R. R. Tolkiena, Georgea Martina te franšize Star Trek i Star Wars.