Back to Top

Kingdomino i Queendomino: Sraz kraljeva u pastelnim bojama

Originalni članak možete pronaći ovdje.

Igara ima raznih oblika i veličina. Stvorenih za davanje smisla dugim kišnim večerima, podizanju atmosfere na druženjima, vraćanju volje za život u polusatnim pauzama od posla. Onih kojima se razbija led među ljudima koji se međusobno ne poznaju i onih koje se igraju kada se ljudi previše dobro poznaju. Onih koje se mora rasprostrijeti po cijelom podu dnevnog boravka, onih kod kojih strepimo za sigurnost namještaja i zubi te onih koje se mogu igrati na stolu lokalnog kafića (uz šalice kave po stolicama i podu). Ovim potonjima pripada i Kingdomino, junak našeg današnjeg članka.

Kingdomino je tzv. filler igra trajanja ne dužeg od 15 minuta koja stane na gotovo svaki prostor i uvijek dobro dođe za popravljanje raspoloženja ili odmor između dviju partija gigantskih igara. Njegovi tvorci sjajno su iskombinirali klasičnu igru postavljanja domina s temom širenja kraljevstva (primijetite i taj dovitljivi naziv igre). Dva do četiri igrača natječu se u izgradnji što prosperitetnijih kraljevstava slažući pločice sa šest različitih vrsta zemljišta. Pomoću meeplova, tj. figurica kraljeva zauzimaju teritorij, a potom ga pripajaju ranije osvojenom.

Pri tome moraju paziti da se nadovezuje na isti tip zemljišta ili pak zemlju oko dvorca. Isto tako, ne smiju pretjerati sa širenjem – mreža od 5×5 pločica sasvim je dovoljna za jednog pretencioznog mladog vladara. Naravno, neka su zemljišta vrjednija od drugih i kao takva su označena krunama. (Kao što su restorani označeni Michelinovim zvjezdicama, samo što se ovdje radi o krunama. I nisu Michelinove.) Tako će, primjerice, poneka planina sa sobom donijeti rudnik toliko bogat da je okrunjen s tri krune. Upravo su one nužne za pobjedu jer se konačni rezultat dobiva množenjem broja kruna na specifičnom tipu zemljišta s prostorom koje zauzima.

Iako je osnovna igra sama po sebi, unatoč jednostavnosti, oduševila igrače društvenih igara (osvojila je prestižnu nagradu Spiel des Jahres za najbolju igru 2016. godine), već je dobila i nasljednika i proširenje. Nasljednik tj. nasljednica zove se Queendomino i, kako i priliči nazivu, veća je i kompleksnija. Ne znam jesu li je tvorci razvili kao hommage velikim svjetskim kraljicama ili pak ističu stereotip o ženama kao bićima sklonima kompliciranju i pretjerivanju. (Možda nema nikakve simbolike, ali oprostit ćete mi, ipak sam žensko.)

U svakom slučaju, Queendomino je igra koja se može igrati zasebno ili u kombinaciji sa starijim bratom (Mužem? Tatom?), a donosi nekoliko novih elemenata – kraljicu koja udvostručuje bodove, zgrade, vitezove i – zmaja. Bit ću jaka i ovaj put neću vući nikakve paralele s Igrom prijestolja. Samo ću primijetiti da je od 2011. zmajevima naglo porasla popularnost.

Najnoviji član Kingdomino obitelji je proširenje Age of giants koje se može pridodati objema igrama i tako na ploči oživiti još jednu vrstu mitoloških bića – divove. Iako se u ovom slučaju radi o dobronamjernoj sorti, to ne mijenja činjenicu da su veliki, nezgrapni i skloni uništavanju podloga na koje sjednu. Stoga se za svakog diva koji se brčka u “plićaku” ili pak šećući sudara sa stablima, vrijednost zemljišta smanjuje. Srećom, ovi divovi sami sebe smatraju velikim ljudima i time se ponose, pa kada se iz rukava izvuče ona svemoćna “Ljudi smo, dogovorit ćemo se”, u određenim ih se situacijama može nagovoriti da prošeću do susjednog kraljevstva i udomaće se u tamošnjem žitu.

Iako su ove igre dizajnom dječje, to nije odbilo odrasle igrače. Igraju ih ljudi svih oblika i veličina. (Jednom sam čak uhvatila jednog motorista nesusretljive pojave kako zaneseno gladi figuricu diva.) Dok je sami Kingdomino predviđen za dva do četiri igrača, kombinacije s Queendominom i ekspanzijom omogućuju igru i većem broju igrača, ovisno o tome igra li se u paru i s koliko pločica.

Sve to možete probati već ove subote od 20:00 h na još jednoj Večeri modernih društvenih igara Ajmo Se Igrat! u Klubu Zona. Ulaz je besplatan, a voditelj ili netko od posjetitelja će vam rado objasniti pravila Kingdomina ili neke druge igre.

Piše: Ivana Roguljić za Udrugu F&ST