FantaSTikon

FantaSTikon je konvencija, odnosno trodnevno okupljanje posvećeno fantastici, društvenim igrama i znanstvenoj fantastici. Prvi put je održano 2015. godine, otkada se kontinuirano organizira jednom godišnje.

U Splitu i Dalmaciji već postoji ustaljena supkultura vezana na teme fantastike, znanstvene fantastike i društvenih igara, a FantaSTikon je jedini veći izvor zadovoljenja potreba u kulturi te grupe ljudi u ovom dijelu Republike Hrvatske.

Svojim temama donosimo nešto drugačije i unosimo raznolikost u kulturnu ponudu Dalmacije i šire. Preko nas, ljudi sličnih interesa, koji se inače ne bi okupili u ni približno ovolikom broju u Dalmaciji imaju mjesto za upoznavanje, druženje i razmjenu iskustava i ideja.

Omogućujemo umjetnicima da se međusobno druže i upoznaju te razvijaju nove ideje, prakse i suradnje. Umjetnici upoznaju svoju publiku i dobivaju izravne povratne informacije. Izdavači mogu na licu mjesta upoznati nove talente, prezentirati svoje pisce i proizvodnju, steći nove kupce i prepoznati lokalne potrebe građana u kulturi.

Smanjujemo geografsku odsječenost Dalmacije pozivanjem gostiju iz svih dijelova zemlje i regije, odakle nam dolazi i dio posjetitelja, čime podupiremo izgradnju multikulturalnog društva. Kroz popularno-znanstvena predavanja, općoj populaciji približavamo znanost i njenu važnost, a naročito mladima koji čine većinu naših posjetitelja.

Djeci i mladima pružamo novi vid druženja, naročito uz društvene igre i kreativne radionice, čime se smanjuje mogućnost nastanka asocijalnog ponašanja, promovira nenasilno rješavanje sukoba i omogućuje da svaka osoba pronađe i podijeli ono što voli, bez osuda i predrasuda.

Program obuhvaća tematska predavanja, kreativne radionice, izložbe, tribine, okrugle stolove, platforme za razmjenu iskustva, prezentaciju igara, mjesto za druženje i stvaranje poznanstava.

Konvencija ugošćuje mnoga poznata imena iz književnosti, filma, znanosti, slikarstva, stripa, računalne grafike (u smislu vizualnih umjetnosti), društvenih igara i video igara. Publika ima priliku neka od svjetski poznatih imena po prvi put vidjeti u Splitu.

Na FantaSTikon su dobrodošli svi posjetitelji, a program posebno cilja na ljubitelje supkulture fantastike, društvenih igara i znanstvene fantastike, naročito na mlade osobe koje čine većinu publike na našim događanjima. FantaSTikon obično okupi oko 500 posjetitelja i gostiju iz cijele Hrvatske i zemalja regije.

Više informacija možete pronaći na službenim stranicama FantaSTikona.